Komex.agro.pl

Najlepszy ekogroszek

Najlepszy ekogroszek to ten pakowany w kopalni

Kolejny dylemat – najlepszy ekogroszek, to workowany czy może luzem? Początek października to nie jest dobry czas na wybór dostawcy opału – powinniśmy mieć to przemyślane już latem tak, aby jesienią w spokoju czekać na chłodniejsze dni, i moment, w którym trzeba będzie zacząć grzać.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że istnieje gro osób, które ten dylemat mają jeszcze przed sobą albo właśnie teraz szukają opału, czytają o wadach i zaletach, sprawdzają ceny najlepszego ekogroszku, ceny węgla, pelletu. Wszystko to wydaje się być strasznie skomplikowane i trudne do zanalizowania? Na początek spróbujmy przyjrzeć się lepiej jednemu rodzajowi paliwa grzewczego, a będzie nim ten dobry ekogroszek.

Najlepszy ekogroszek, czyli jaki?

Ludzie ze świadomością, że ekogroszek jest uznawany za paliwo lepszej jakości, popełniają błąd i uznają za pewnik, że każdy będzie tak samo dobry. Dlatego cena staje się priorytetem, a tani ekogroszek jedynym celem ich poszukiwań czy kluczem decyzyjnym. Liczą się parametry, które powinniśmy poznać, zanim postanowimy zrobić zakupy u wybranego dostawcy.

Dobry ekogroszek i jego parametry

Analizowanie wszystkich parametrów mija się z celem, bo nikt z nas nie jest w stanie zapamiętać wszystkich optymalnych liczb, które powinny mieć dobry ekogroszek. Powiedzmy zatem o najważniejszych. Najbardziej istotna jest niezbyt wysoka (im mniejsza, tym lepsza) zawartość siarki oraz wysoka kaloryczność, czyli inaczej – wartość opałowa ekogroszku. I nie mylmy ciepła spalania z wartością opałową, to dwa zupełnie inne parametry, ciepło spalania jest wyższe i bywa dobrym chwytem marketingowym sugerującym, że to wysokiej jakości opał. Nie mniej ważna jest też wilgotność opału – tu rzecz ma się podobnie jak z siarką, czyli im niższa, tym eko groszek będzie lepszy w użytkowaniu.

Ekogroszek cena

Zainteresowały Cię pozytywne aspekty użytkowania omawianego dziś paliwa, więc teraz sprawdzasz ceny najlepszego ekogroszku? Nic prostszego. Wiele serwisów internetowych oferuje ten typ opału, więc łatwo wykalkulować średnią cenę jaką zapłacimy za dobry ekogroszek, czyli od 650-1100 zł za tonę workowanego.

Tak, jak już pisaliśmy – tani ekogroszek to nie jest to, czego powinniśmy szukać. Kupujmy tylko węgiel, którego kraj pochodzenia można zidentyfikować. Uważajmy na powszechne triki, czyli np. mieszanie węgla z kamieniami czy mieszanie miału z piaskiem lub ziemią.

Polecamy również materiały dot. cen nawozów sztucznych i wpływ na ceny zbóż na krajowym rynku rolniczym. Warto również przeczytać artykuł o jakie są efekty działania saletry amonowej.