Komex.agro.pl

Tani opał

Tani opał czyli jak wybrać - komex.agro

Gdyby kilkadziesiąt lat temu ludzie kupowali paliwo grzewcze przez internet, co wpisaliby w wyszukiwarkę? Z pewnością po prostu: tani opał. Ceny opału byłyby wówczas jedynym i najważniejszym kryterium wyboru.

A dziś? Dziś nie wystarczy nam już opał. Powinien być jeszcze ekologiczny, wydajny, komfortowy w użyciu – nie dymić, nie tworzyć sadzy ani popiołu, nie brudzić nam rąk, nie wymagać zbyt częstego dokładania, nie wymagać miejsca składowania, w przypadku kominka – zapewniać nastrój, a urządzenia grzewcze, w których tym opałem będziemy palić – wizualnie dopełniać aranżację wnętrz.

Tani opał to nie wszystko

Przy tak długiej liście wymagań nic dziwnego, że aspekt taki, jak ceny opał u traci znaczenie. Na każdym polu wymagamy więcej. Chcemy więcej, robimy więcej, zarabiamy więcej i więcej… wydajemy. Przestaje cieszyć nas coś, co spełnia swoje wymagania i jest funkcjonalne; produkty zaczynają służyć nam jako polepszacze samopoczucia, mają nas po prostu zadowalać, a kominek w salonie nie ma tylko grzać, ale musi też świetnie wyglądać i pasować do wnętrz. Nikt nie powie sąsiadowi, że jest zadowolony, bo kupił super tanio, to jest passe, dlatego ceny opału nie mają już dziś takiego znaczenia, choć, oczywiście, dla niektórych wciąż są najważniejsze.

Tani opał gdzie kupić

Jaki opał wybrać?

Co więc wybrać, kiedy oferta jest tak szeroka i różnorodna? Węgiel kamienny, brunatny, ekogroszek, pellet, drewno opałowe, miał węglowy, brykiet, koks, olej opałowy, a może jeszcze coś innego? Które z nich powszechnie uważane są za tani, a które za ten z wyższej półki? Stosunkowo tanie jest np. drewno kominkowe, tańsze od węgla. Nikt za to nie powie o oleju opałowym, że jest tani. To właśnie on należy do grupy tych bardziej ekskluzywnych rodzajów paliw grzewczych. Ale nie warto się zrażać, to jednocześnie paliwo, które niesie ze sobą obietnicę komfortu przez ten cały trudny, zimowy czas.

Wartość opałowa vs ceny opału

Ważne jest to, żeby pamiętać, że tani opał nie oznacza od razu, że to opał ekonomiczny. Dlatego tak ważna jest jego wartość opałowa, inaczej kaloryczność, czyli wydajność konkretnego paliwa. I to właśnie ten parametr powinien być dla nas najważniejszy. Możemy kupić tanie drewno kominkowe, ale musimy mieć na uwadze, że nie jest ono tak wydajne, jak inne paliwa grzewcze i szybko się spala, więc zużywa się je szybciej. Należy wówczas zrobić analizę z prognozami wykazującą zależności pomiędzy ceną a czasem zużycia danego paliwa. Wszystko zależy też od naszej powierzchni, czyli tego ile metrów kwadratowych chcemy ogrzać.

Proponujemy przeczytać artykuł o cenach nawozów, udziale w rynku saletry amonowej, mocznika czy saletrzaku.  

Dobry opał, czyli jaki?

Nie chcemy też nikogo przekonywać, że tani jest zły. Chcemy podkreślić, że tani nie zawsze oznacza dobry i to, że dziś możemy kierować się naprawdę wieloma kryteriami. Wysoka cena opał także nie jest gwarancją jakości, kluczowe są parametry. Parametry, czyli wskaźniki dotyczące opału i jego cech, które zawsze powinniśmy sprawdzić przed zakupem.

Tani opał
4.3 (86.67%) 6 votes