Komex.agro.pl

Ceny zbóż

Ceny zbóż - pszenica komex.agro

 

W dobie globalizacji polskie rolnictwo jest w cenie, co oznacza, że ceny zbóż pochodzących z pól nad Wisłą rosną. Mimo wszystko, nasze rolnictwo także staje się coraz bardziej zmodernizowane i efektywne.

Kto wyznacza ceny zbóż?

Skup zboża oraz ceny są już coraz mniej zależne od producentów czy warunków klimatycznych, chociaż te drugie wciąż są bardzo istotne, bo to od pogody zależy, jakiej jakości będą plony. Odpowiedzialna za to, jak plasować się będą ceny staje się coraz mocniej konkurencja międzynarodowa, rolę gra tutaj też środowisko – narastający deficyt wody. Problemem zaczynają być porozumienia handlowe, rośnie protekcjonizm.

pszenżtyo cena w skupie

 

Warto również przeczytać jak zmieniały się ceny nawozów sztucznych takich jak polifoska 6, mocznik lub saletra amonowa

Ceny pszenicy, jęczmienia i kukurydzy na Polskim rynku

To globalizacja sprawia, że współzależność gospodarek między państwami rośnie. Ceny podlegają ciągłym wahaniom, rynki stają się coraz bardziej konkurencyjne, a ich oferty różnorodne. Globalne kryzysy finansowe, katastrofy środowiskowe mają niepodważalny wpływ na ceny zbóż czy ceny żywności także w krajach, które dany kryzys omija.

Skup zboża jest naprawdę mocno uzależniony od polityki rolnej, dla przykładu – w roku 2017 unijni importerzy mają możliwość korzystania z bezcłowych kontyngentów taryfowych na przywóz z Ukrainy zbóż takich, jak pszenica, jęczmień, kukurydza, a także przetwory.

Czytaj również –średnie ceny skupu pszenicy na polskim rynku

 

Aż 80% polskiego eksportu trafia do krajów Unii Europejskiej. Otwarcie wielu rynków nie sprawia, że wywóz produktów do UE spada. Zatem dlaczego tempo wzrostu eksportu maleje? Winne są ceny zbóż i żywności – sprzedajemy dużo, ale zyskujemy mniej. Rozwiązaniem proponowanym przez ekspertów jest zmniejszenie kosztów produkcji uzyskane wskutek zwiększenia skali produkcji w gospodarstwach tak, aby ceny pszenicy, ceny kukurydzy, ceny rzepaku czy jęczmienia i w ogóle ceny zbóż pochodzących z polskich upraw były dla rolników bardziej korzystne.

Polecamy lekturę przegotowanych informacji na temat jak kupić ekogroszek w atrakcyjnej cenie oraz z której polskiej kopalni warto zamawiać węgiel kamienny. Podpowiemy również które drewno opałowe kupić i ile czasu je sezonować.